Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?
Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?
Pořízení bytu je nákladnou investicí zejména v posledních letech. Ceny nemovitostí rostou v Evropě i ve světě. Zajímavým ukazatelem je cena za m2 bytu v porovnání s průměrnou výší platu v dané zemi. Ve které evropské zemi je bydlení nejméně dostupné?
Nejdražší bydlení v Evropě
Ceny bytů v České republice jsou vysoké, máme jedny z nejdražších bytů v Evropě (porovnání za m2).
Nejvíce za m2 bytu zaplatíte v Rakousku, Francii, Německu a Anglii. Následuje Holandsko, Česká republika a Slovinsko. Nejnižší ceny bytů jsou v Bulharsku.
Pokud bychom obrátili pozornost k cenám bytů ve světě, vysoký nárůst cen zaznamenaly nemovitosti v Kanadě a v USA.
Dle studií vzrostly ceny bytů ve vyspělých ekonomikách za 10 let o více než 40 %.
Cena bytu však není sama o sobě určujícím faktorem. Je třeba vztáhnout pořízení bydlení k finančním prostředkům, které mají obyvatelé k dispozici. Ukazatelem může být výše průměrného platu a porovnání s cenou průměrného bytu.
Vývoj na evropském realitním trhu
Za minulý rok vzrostla cena bydlení nejvíce v Maďarsku. Prudce rostly ceny bydlení také v Německu a Holandsku. Vysoký nárůst cen zaznamenaly byty na Slovensku a v České republice. K poklesu ceny bytů došlo například v Norsku.
Z evropských zemí je nejméně dostupné bydlení v Srbsku, následuje ČR.
Česká republika je na nelichotivých prvních příčkách v nedostupnosti bydlení. V naší zemi by dle indexu musel mít kupující k dispozici asi 12 ročních průměrných platů, aby dosáhl na vlastní bydlení. Špatnou situaci mají dle ukazatele i na Slovensku, kde potřebují téměř jedenáct průměrných ročních platů k pořízení bytu. Nejlépe se bydlení pořizuje Irům a Belgičanům, ti potřebují asi 3 roční platy.
Nízké sazby hypoték tlačí ceny nemovitostí vzhůru
Jak v České republice, tak na Slovensku je získání hypotečního úvěru poměrně jednoduché a levné. Cena úvěru se dlouhodobě pohybuje pod hranicí inflace, to nahrává nákupu investičních bytů, kdy se hypoteční úvěr splácí výnosem z pronájmu. Tím také klesá počet vhodných nemovitostí pro bydlení.
Ačkoliv v posledních měsících dochází k mírnému růstu úrokové sazby u hypotečních úvěrů, zájem o hypotéky neklesá. Průměr nabídkových úrokových sazeb v září stoupl na 2,77 % a můžeme očekávat do konce roku další mírný nárůst.
První z bank, která na navýšení sazeb ČNB reagovala, byla ČSOB, která od 11. října zvýší úroky u hypoték pro 3, 5 a 7letou fixaci o 0,3 procentního bodu. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let 2,99 procenta. Česká spořitelna pak od tohoto čtvrtka zvýší úrokové sazby hypoték v průměru o 0,4 procentního bodu. Úroková sazba u fixací na pět a osm let tak u spořitelny bude nově začínat na 3,14 %. Z ankety ČTK mezi dalšími bankami navíc vyplývá, že k růstu sazeb u hypoték přistoupí i další banky.
To ovšem neznamená, že není vhodná doba na pořízení vlastního bydlení. Naopak. Nižší ceny bytů nelze očekávat. Je ovšem na místě zamyslet se nad tím, zda pořízení investičního bytu na hypoteční úvěr generuje dostatečný výnos a je tou jedinou správnou cestou, kam dnes investovat.