Konec levných peněz. Co dál?
Levné peníze končí!
„Musíme se uskromnit, levné peníze končí!“ řekla včera hlavní ekonomka Raiffeisenbank, Helena Horská v reakci na včerejší prohlášení ČNB.
Česká národní banka vyrazila extrémním zvýšením základní úrokové sazby z 1,5 na 2,75 procenta všem dech. Banka zdůvodnila své rozhodnutí bojem proti vysoké inflaci. Navýšením o 1,25 procent končí éra levných peněz, a tedy i levných hypoték. Je potřeba počítat s tím, že úvěry ještě podraží.
Jak včera dodal ekonom Lukáš Kovanda: „Průměrné sazby hypoték budou začínat brzy čtyřkou!“
Po dle názoru Horské by mělo dojít ke zpomalení růstu cen nemovitostí. Jak upřesnila: „Nízké úrokové sazby v předchozím období totiž přinášely i některé neduhy, např. zvyšování cen nemovitostí a velmi omezenou nabídku vzhledem k nebývalé poptávce po nemovitostech.
Vzhledem ke zvyšujícím se úrokovým sazbám se poptávka po bydlení zpomaluje. Je to ale signál, abyste nemovitosti nekupovali? Určitě ne. Je potřeba si pečlivě zvážit, zda si navýšené měsíční splátky můžete v rámci svého rodinného rozpočtu dovolit. Odkládat v tuto chvíli hypotéku jen kvůli vyšším úrokovým sazbám by se Vám totiž nemuselo vyplatit. ČNB bude dále zvyšovat sazby i v příštím období a se zvyšováním nebudou čekat ani komerční banky. Zpětně tak mohou dnešní úrokové sazby vypadat velmi přijatelně, obzvlášť vezmeme-li v potaz rostoucí ceny energií, stavebních prací a materiálů.
Historie ukazuje, že se vždy střídá období růstu a propadu. Už jsme rychle zapomněli na období realitní a následné celosvětové krize v roce 2008 a na úrokové sazby nad 5%. Není to tedy žádná katastrofa, vracíme se pouze k normálu.
Jsem optimista a pevně věřím, že i díky posilující koruně a oživení ekonomiky ve světě koncem příštího roku vysoká inflace odezní.